Metalista.cz

Metalista.cz

Rozhovor s kapelou Inner Sphere

5jbluxxumfun7-gys0udwihz20djkb_nZdravím novou plzeňskou kapelu Inner Sphere, začnu obligátně, můžete se ve zkratce představit naším fanouškům?

Tom:

Jsme banda čtyř bláznů, kteří se dali dohromady za jediným cílem a tím je dělat dobrou muziku, která tu ještě nebyla a oslovit tím co nejvíc lidí. Snažíme se propojovat všechno, co máme rádi, což znamená progresse, melodie, úderné riffy.
Míra: Ahoj, my jsme kapela InnerSphere z Plzně, hrajeme takový tvrdší metal někde na pomezí heavy/melodic-death metalu, jsme energičtí, muzika nás dost baví a chceme ji dělat na plný koule.

Jak kapela vznikla? Představte nám jednotlivé členy.

Tom:

Kapela vznikla v říjnu roku 2015, kdy jsem se skrz kamaráda setkal právě s Mírou. Slovo dalo slovo a domluvili jsme si zkoušku a hudební chemie zapracovala jak měla. Kapelu tvořím tedy já, Míra, Lebi a David. Abych nás tedy jednotlivě představil.
Já jsem zatím moc kapelami neprošel. Vlastně zatím jen kapelami Kraake a Mean Messiah, kde jsem loni skončil po mojí autonehodě (ta s tím ovšem neměla nic společného). V kapele zastávám hlavně roli solového kytaristy a zpěváka. Dalším pánem na holení je Míra Litomerický. Míra je všestranný muzikant, který už má pár kapel za sebou. Jmenovitě Křížáci, Extra Band a Return To Innocence. Míra je v kapele jeden ze dvou zpěvů a převážně hraje rytmickou sekci. Následuje náš současný bubeník Tomáš Lebenhart. Lebi hraje už léta letoucí a přiznám se, že přesně nevím, v čem všem hrál, ale momentálně hraje ještě v kapele Alter In Mind. Posledním členem je náš basák David Hradílek, který je z nás asi nejvíc zkušený a známý. Prošel x kapelama, jako třeba Vidock, Torr a momentálně má svůj vlastní projekt, Adagio Funebre.

Míra:

Celé to začalo na podzim 2015, kdy jsme se potkali já, Míra Litomerický (kytara/zpěvy) s Tomášem Sršňem (kytara/zpěvy) poté, co se přistěhoval do Plzně. Dali jsme řeč, zahráli si spolu a hned došlo na skládání a uvažování o dalším progresu. Ruka padla do rukávu.  Ještě v zimě jsme oslovili Davida Hradílka (basa), se kterým jsem hrál v Return To Innocence dříve a ten také parádně zapadl do sestavy. Jako poslední z aktuální sestavy přibyl Tomáš Lebi Lebenhart, který nastoupil v červnu ihned po vyhození původního bubeníka. Lebi byl poslední díl naší skládačky.

Proč zrovna název Inner Sphere, má název vaší kapely nějaký hlubší kontext?

Tom:

S tím jsem přišel po vymýšlení různých variant já. Ani moc nevím, jak mě to napadlo, ale zpětně si uvědomuju, že jsem to podvědomě zvolil kvůli různým myšlenkám a věcem,  co se mi děly. Každý máme tu svojí sféru uvnitř nás, do které nikdo nevidí a o tom jsou částečně i naše texty, naše hudba. O tom, co se nám honí v hlavě.

Míra:

InnerSphere má mnoho podob – třeba i jako vnitřní sféra. Některé naše texty se zabývají psychikou a děním uvnitř nás, takže tím bychom to mohli vysvětlit. Zárověn Sphere = jako kulovitý útvar zahrnuje poměrně široký záběr naší tvorby, kde nejsme úplně vyhranění. No a taky se nám to líbí 😀

Vím, že jste nyní ve studiu. V jaké fázi nahrávání se právě nacházíte? Znáte již datum vydání?

Tom:

Momentálně už jsme v pohodlí domova a Dan Friml bude masterovat materiál. Jsme zvědaví, co z toho vyleze, ale věříme, že jen to nejlepší! Při natáčení jsme si fakt mákli a točili jsme třeba 13-14 hodin denně. Taky jsme byli pěkně hotoví. Datum vydání ještě není známý, rozhodne délka masteringu, ale křest proběhne 22.10. v pražské Nové Chmelnici za podpory kapel Diversity, Soul Decoder a Mortifilie, takže je na co se těšit!

Míra:

V neděli 11.9. jsme dotočili celé EP – intro + 4 skladby a teď se mastruje. Vydání bude v průběhu října s oficiálním křtem, který bude 22.10. na Nové Chmelnici v Praze.

Natáčíte u Dana Frimla z Mean Messiah. Vím, že v MM Tomáš dříve hrál. Jak jste se k Danovi dostali a jaký byl důvod ukončení spolupráce Tomáše s MM?

Tom:

K Danovi jsme se dostali skrze mě, protože jsem, jak jsi sám řekl, hrál v jeho kapele Mean Messiah a při ukončení spolupráce mi slíbil pomoc, pokud budu mít jinou kapelu. To se stalo a já toho milerád využil, protože Dan je velmi schopný člověk, rozumí tomu, co dělá a dělá to perfektně. Co se ukončení spolupráce týče, tak ta byla ukončena kvůli dlouhodobým neshodám v názorech. Oba jsme hrozní mezkové a nedělalo to dobrotu. Potom přišla ještě moje autonehoda, kdy si MM museli vyzkoušet hraní ve třech a poté jsme se dohodli na  ukončení spolupráce. Zůstali jsme ve styku dál, MM fandím!

Míra:

k Danovi jsme se dostali přes Toma díky jejich dřívější spolupráci a musím říct, že jsme všichni nadmíru spokojení. Dan odvedl perfektní práci a jeho nervy zaslouží velký respekt… Co se týká odchodu Toma z MM, tak bohužel celou situaci neznám.

Každého hudebníka někdo ovlivnil, kdo ovlivnil Vás?

Tom:

Wow, to je docela těžká otázka. Ikdyž u mě to je celkem jednoduchý a je to i slyšet v tom, jakým stylem hraji. Určitě mě ovlivnili pánové Devin Townsend, Mikael Akerfeldt a Jeff Loomis.
Míra: Těch kapel je spousta, každý máme rád trošku něco jiného. Kde se ale shodneme jsou Opeth, Porcupine Tree, Nevermore, Devin Townsend, Enslaved, King Diamond,…

Jaké nyní máte nejbližší cíle?

Tom:

Nejbližší cíle jsou vydat debutové EP a šířit ho, kde se dá. Máme už i domluvené koncerty v zahraničí, takže se budeme snažit i o zahraniční expanzi. Věříme, že na to máme a uděláme pro to všechno. Dalším cílem je samozřejmě hrát, hrát a znova hrát, co to jde a oslovit festivaly typu Brutal Assault, apod.
Míra:

Pořádně zpromovat to nové EP, dostat ho a sebe k lidem a bavit.

Co byste poradili začínajícím kapelám?

Tom:

Myslím, že spousta kapel dělá hudbu tak, aby se líbila, ale tohle se dá velmi snadno prokouknout. Hudba by se měla dělat srdcem, dát do ní své emoce a dělat ji tak, jak ji cítíte. Emoce se pak přenášejí na fanoušky a to je to, co si potom odnesou. Další rada je asi to, že by měli být vidět všude! FB, twitter, Bandzone. Prostě všude. Jakmile se o tobě mluví, lidi to zajímá.

Míra:

Neusínat na vavřínech, cvičit, makat nejen na technice hry a kompozicích, ale i na funkci kapely jako takové a jejím fungování navenek. Je toho strašně moc, co by se dalo říct.

Máte i nějaké jiné než hudební zájmy?

Tom:

Já tedy moc ne, abych pravdu řekl. Pořád pendluju mezi prací, domovem a zkušebnou, takže na jiné zájmy defakto nezbývá ani čas. Ale když už ten čas je, tak rád někam zajdu s přáteli.

Míra:

Tak určitě. Teď třeba David (basa) vydává knihu Atrocity of Hadammar (více info na Adagio Funebre), a maluje k tomu. Rádi se po večerech setkáváme s přáteli nad dobrým pitím a poznáváme nové lidi.

Kdy a kde Vás mohou fanoušci vidět v nejbližší době?

Míra:

Akcí je více, nejlepší bude projet facebook/bandzone naší kapely. Budeme v Praze, Pardubicích, Hradci Králové, Č. Budějovicích,… relativně všude a akce stále přibývají. V listopadu se podíváme i do Rakouska, na to se těšíme.

Chcete něco vzkázat fanouškům?

Tom:

Dávejte šanci i méně známým kapelám! Dost často se objeví skvělá kapela se skvělým nápadem, originální muzikou a zabijí to sami fanoušci tím, že tomu nedají ani šanci. Zkuste to!

Míra:

Lidi, bavte se. Život je moc krátký na to, abyste ho strávili jen v práci, hospodě a posteli.
A doražte na InnerSphere!! 🙂