Metalista.cz

Metalista.cz

Gorgoroth,Melechesh and support + foto 19. 3. 2017 Nová Chmelnice

Nadešel den „D“ s datem 19. 3. 2017 a jeden neznámý moudrý muž řekl: „někdo v neděli chodí do kostela, někdo na Gorgoroth.

Jelikož já bych při vstupu do chrámu božího asi uhořel na uhel, tak jsem se vydal do Prahy, do klubu Nová Chmelnice, kde jedna z ikon True Norwegian Black Metal, Gorgoroth v rámci Blood Stains Europe Tour odehraje svůj koncert.

Vyzbrojený lístkem, velkým očekáváním, nervozitou a hlavně značným meškáním, jsem dorazil na místo, kde se to má celé odehrát.

Když jsem vešel do klubu, akorát dohrávali svůj orientální a okultní setlist, pro mě do té chvíle neznámí páni od „zdi nářků“, Izraelští Melechesh. Se značným zájmem jsem dokoukal konec. Jejich hudba a celkový přednes, které mě nakonec zaujali natolik, že jsem si začal vyčítat, že jsem nestihl jejich celé vystoupení.

Po asi 40minutové pauze mezi kapelami, při které bylo cítit ve vzduchu kromě piva a potu i vzrušení přítomných, se místo před stageí pomalu začalo opět plnit náruživými vyznavačmi Satana.

Po zvukové zkoušce se Nová Chmelnice ponořila do tmy a nepropustnou bariéru v temnotě dotvářelo nekřestanské množství mlhy.

Zaznělo intro a každý pochopil, že sem dnes Bůh nepřijde…

Ozvali se 3 rychlé údery virblu a formace okolo jediného původního člena, kterým je Infernus, to rozjela na plný plyn songem Bergtrollets Hevn z alba Antichrist. Atmosféra byla hustá a tempo tak vražedné, že by rozpohybovalo i invalidu. Gorgoroth kosili písně napříč celou diskografií jako smrtka. V setlistě nabitém léty prověřenými skladbami, jako Revelation of Doom, Destroyer, Incipit Satan, Krig nebo Unchain my Heart, se bohužel našlo jen jedno místo pro tvorbu z posledního studiového počinu Instinctus Bestialis a tam zařadili píseň Kala Brahman.

Infernové sebrance zapůjčil své hejno havranů zpěvák z Taake-Hoest. Ten na pódiu, jak je jeho zvykem, působil jako Ghoul, který právě vyšel ze své hrobky. Bohužel, zbytek kapely už nebyl tak dynamický, ale co by člověk neodpustil jejich tvářičkám s perfektním Corpse Paintem. Hlavním mínusem toho všeho byl zvuk, který se místy mísil do jedné velké hučící koule, ve které se ztratí i ten nejznalejší posluchač. Mlha, teplo, ostny, hřebíky a temná hudba, jako by je samo peklo vyvrhlo na stage, asi tak by se dali jednoduše popsat pocity těch, kteří se v ten večer přišli podívat. I když kapela působila spíše staticky, tak měl člověk dojem, jako by se vrátil v čase do hlubokých devadesátek, protože Gorgoroth všem ukázali totálně holý Black Metal v té nejsurovější podobě.

Čas byl neúprosný a doznívaly poslední tóny Unchain my Heart, potom následovalo několikasekundové ticho, při kterém kapela doslova zmizela… Ohromení, vykřičení s bolavým krkem a zamotanými vlasy, začali návštěvníci bezbožného vystoupení skandovat… Bohužel, přídavek se nekonal…..Konec konců, je to Gorgoroth a k nim přídavky nebo rozdávání trsátek nepatří. Sál se pomalu vyprázdnil a já, zbaven hlasu, jsem si objednal ještě jedno pivo a přemýšlel jsem nad tím, co jsem viděl. Viděl jsem Gorgoroth a to mluví za vše….

 

 

Gorgoroth Setlist

1. Bergetrollets Hevl

2. Aneuthanasia

3. Prayer

4. Katharinas Bortgang

5. Revelation of Doom

6. Forces of Satan Storms

7. Odeleggelse og Undergang/Blood Stains the Circle

8. Cleansing Fire

9. Destroyer/Incipit Satan

10. Krig

11. Kala Brahman

12. Unchain my Heart