Metalista.cz

Metalista.cz

Bloodbound, Crystal Viper, Thobbe Englund, Rexoria, Masters of Rock Café, 31. 3. 2017 Zlín

Na 31. března byla naplánována česká zástávka Dragons and Witches tour ve zlínském Masters of Rock Café. Jednalo se o společné turné švédské powermetalové kapely Bloodbound a polských powermetalistů Crystal Viper. Kapely na turné doplnil ex-kytarista švédských Sabaton Thobbe Englund a nadějní švédové Rexoria.

Musím říci, že hned první kapela Rexoria mě velmi zaujala svým sympatickým výkonem. Kapela vznikla v roce 2016 ve švédském Jonkopingu. Zazněly písně z EP „Moments of Insanity“ a desky „The World Unknown“. Rexoria předvedli energickou show, také díky zpěvačce Fridě Ohlin, která předvedla fantastický pěvecký výkon. Musím říct, že podle mě skladby jako „Soldier of the Sun“ nebo „Vailance in the War“ neměly chybu. Dle repertoáru, který zazněl ve Zlíně, lze usoudit, že kapela má hitový potenciál. A bylo to znát i na zlínském publiku, které kapele velmi vřele děkovalo za předvedený výkon. Nu, jsem si jist, že ještě o této kapele uslyšíme.

Následovala krátká pauza, po které pokračovala show vystoupením švédského kytarového mága Thobbeho Englunda. Abych pravdu řekl, tak jsem moc nevěděl, co od této show čekat. No a musím říct, že jsem byl velmi příjemně překvapen. Thobbe předvedl nejenom kytarové umění alá podstatně slavnější krajan Yngwie Malmsteen, ale také pěvecky to byl nadstandartní výkon. Byl jsem překvapen, jak Thobbe dokázal pracovat se svým hlasem, místy přecházel až k cirkulárkovému zpěvu alá Rob Halford nebo Axl Rose. Co se týče repertoáru tak ten byl také různorodý, objevovaly se tam různé fláky od powermetalových hitovek, přes pomalejší skladby koketující s doom metalem, až po hard rock. Thobbe přijel podpořit svoji poslední řadovku „Sold my Soul“ ze které zaznělo několik skladeb jako třeba: „Sold My Soul“, „Annihilation“ nebo „It Burns“ a další. Pokud se nemýlím, zaznělo celkem 10 skladeb. V závěru nás Thobbe potěšil i svou mateřštinou. Zazněla skladba „Trägen Vienner“, která se mi velice líbila. Thobbe předvedl vynikající výkon, ukázal, že i bez slavných Sabaton se neztratí a dokáže i bez nich předvádět kvalitní show.

Následovala další krátká pauza, po které jsem již s napětím čekal na show polských Crystal Viper. Kapela kolem charismatické zpěvačky Marty Gabriel přijela do Zlína představit svou desku „Queen of the Witches“, která je velmi rozmanitá. Proto jsem byl zvědav, kolik skladeb se objeví v koncertním setlistu. Nejvíce mě nadchly skladby „The Witch is Back“ a „When The Sun Goes Down“, které měly na živo ještě více grády než z klasické desky. Přiznám se, že tvorbu katovické kapely jsem znal jenom letmo, ale tyto nedostatky jsem po koncertu hned napravil. Zaškatulkovat tuto kapelu není tak jednoduché, protože čerpá z mnoha vlivů klasického heavy metalu, ale nebojím se říct, že i thrash metal není členům této kapely cizí. Koncertu není co vytknout kapela šlapala jako švýcarské hodinky, a co se týče výkonu zpěvačky Marty Gabriel, tak ten byl přímo famózní. Zpěvačka měla dokonce speciální mikrofon, který v poslední době používá i sám James Hetfield z Metallicy. Sám jsem byl atmosférou koncetu přímo unešen. Nakonec jako třešnička na dortu zazněla skladba „See You in Hell“ od švédských Grim Reaper, která zněla v podání Crystal Viper fantasticky. Skladba vyšla i jako bonus na aktuální řadovce „Queen of the Witches“. Show byla přímo strhující a fandové Crystal Viper odměnili bouřlivým potleskem. Pokud jste tento koncert prošvihli, máte ještě příležitost. Kapela vystoupí v ČR v srpnu v rámci festivalu „Ostrava v Plamenech“.

Po skončení tohoto vystoupení se už čekalo na hvězdu večera, kterou byli švédští Bloodbound, kteří přijeli bez baskytaristy Anderse Bromana. Kapelu již před časem opustil bubeník Pelle Åkerlind, kterého nahradil nově Kalle Löfgren. Bloodbound podpořil na turné jako kytarista Thobbe Englund. Bloodbound přijeli do Česka podpořit svoji aktuální řadovku „War of Dragons“ ze které zaznělo celkem 6 skladeb. Novinka se mně osobně jeví velice sympaticky v duchu klasického power metalu. Nejvíce mě z koncertního setlistu z novinek zaujaly skladby „Fallen Heroes“, titulní „War of Dragons“ nebo „Stand and Fight“, které měly pořádně grády. Nemohly chybět ani klasické sklaby jako „Moria“ z alba „Unholy Cross“, ze které mám vždy husí kůži. Bloodbound s klávesistou Fredrikem Berghem dokážou psát opravdové epické hymny, které Vám dlouho zůstavájí v hlavě. Příkladem by mohly být i další skladby jako například z minulé řadovky „Stormborn“ z roku 2014. Skladby jako „Iron Throne“ nebo „Stormborn“ Vás posadí na zadek. Když si ještě vybavíte zpěv zpěváka Patrika Sellebyho, tak není třeba nic více říkat. Samozřejmě nemohla chybět jedna z dalších hymen jako „Metalheads Unite“, která je přímo koncertním tahákem, kdo by si nechtěl s kapelou zapět M-E-T-A-L FOR METAL! nebo další skladbu velebící tento žánr „In the Name of Metal“! Koncert uzavřela klasická skladba „Nosferatu“ ze stejnojmenného alba. Po pódiu se proháněl sám ďáběl v kápi a koncert vrcholil. Kapela se loučila a ovace publika byly neskutečné. Je vidět, že popularita kapely v ČR roste, což je jenom dobře. Budeme se těšit na další koncerty, případně návštěvy festivalů. Takže In The Name of Metal přátelé!